ultury upodobniają się do siebie coraz bardziej w wyniku globalizacji i kontaktów międzynarodowych. Widać to szczególnie w obchodzonych świętach i uroczystościach, ale wpływa to też na języki ? uczymy się tych najbardziej popularnych, a zapominamy o niszowych czy tubylczych.

Skąd tak wielkie znaczenie języków tubylczych?

Na specjalnej stronie ONZ znajdziemy zapis, że ?języki odgrywają kluczową rolę w codziennym życiu, nie tylko jako narzędzia komunikacji, edukacji, integracji społecznej i rozwoju, ale też jako repozytoria wyjątkowej tożsamości każdego człowieka, historii i kultury, tradycji i pamięci”. Ten cytat pozwala na spojrzenie na każdy język na świecie z bliższej i dalszej perspektywy. Na całym globie istnieje około 7 tysięcy języków, z czego niemal 2,5 tysiąca zagrożonych wyginięciem. Możemy utracić 5 tysięcy kultur tubylczych rozrzuconych w 90 krajach ? przedłużenie życia ich języka to jeden ze sposobów podniesienia świadomości wagi języków tego typu i zmiany ich tragicznej sytuacji.

Co można zrobić?

Organizacja Narodów Zjednoczonych dostrzega potencjał języków tubylczych w kształtowaniu pokoju i sprawiedliwego systemu rządzenia. Ta instytucja pragnie podjąć szereg kroków ku podniesieniu jakości życia kultur tubylczych, wzmocnieniu dialogu międzynarodowego oraz zapewnieniu ciągłości językowej. Zaplanowano ogromną ilość wydarzeń towarzyszących inicjatywie ONZ (więcej informacji na stronie: https://en.iyil2019.org/events/). Oficjalne rozpoczęcie obchodów Roku Języków Tubylczych ma mieć miejsce 28 stycznia w Paryżu.

Projekt Endangered Languages

Można również zainteresować się projektem Endangered Languages. Eksperci zajmujący się kwestiami języków ocenili, że około połowa może nie dotrwać do początku nowego tysiąclecia. Dlatego powstała ta platforma wspierana przez Alliance for Linguistic Diversity – to właśnie tu rodzimi użytkownicy tubylczych i zagrożonych języków oraz ich pasjonaci mogą wrzucać materiały i informacje dot. tych języków i wiedzy z nimi związanej.

Doskonale rozumiemy, że język jest kluczowym środkiem ekspresji i jego możliwością są w zasadzie nieograniczone. Współpracujemy z native speakerami języków docelowych, doceniamy więc ich wartość. Gorąco zachęcamy do kontaktu w sprawie usług rodzimych użytkowników – także języków tubylczych i zagrożonych. Dołożymy wszelkich starań, aby efekt końcowy był dokładnie tym, czego potrzebuje nasz klient.

Dodaj komentarz