Uczenie się języka obcego to bardzo złożone zjawisko, w którym opanowanie wymowy to tylko jeden z elementów. Mimo takiego samego czy zbliżonego alfabetu, użytkownicy poszczególnych języków wymawiają głoski nieco inaczej. Uchwycenie odpowiedniego sposobu wymowy słów jest jednym z pierwszych dowodów na to, że jesteś uważnym uczniem i dążysz do znajomości języka na poziomie dorównującym native speakerowi. Słowniki wymowy są bardzo niedocenianym, choć efektywnym narzędziem, które pomogą w osiągnięciu tego celu. Poniżej podajemy trzy pozycje, które mogą okazać się wysoce przydatne wszystkim uczącym się angielskiego. 

Ten słownik wymowy online to przydatne narzędzie dla tych, którzy lepiej uczą się ze słuchu. Wystarczy wpisać poszukiwane słowo w wyszukiwarkę i wybrać wpis, który je zawiera. Odtworzone nagranie zostało przygotowane przez native speakera, który zaznacza różnice w wymowie wynikające ze zmiany kategorii gramatycznej słowa. 

Portal Forvo również dostarcza nagrania, które wspierają naukę poprawnej wymowy słów. Każdy materiał audio jest dodatkowo opisany (płeć i kraj pochodzenia lektora), można więc łatwo wyłapać różnice wymowy związane z geografią. Użytkownicy portalu mogą oceniać nagrania, sygnalizując w ten sposób, które z nagrań spełnia najwyższe standardy. 

  • J.C. Wells ? Longman Pronunciation Dictionary

Jeśli szukasz bardziej profesjonalnego i akademickiego źródła wiedzy o wymowie, zdecydowanym faworytem jest Longman Pronunciation Dictionary. To prawdopodobnie najlepsza publikacja tego typu na rynku. Słownik (dostępny w wersji papierowej oraz CD) został opracowany przez jednego z najbardziej znanych ekspertów ds. fonetyki brytyjskiej. Nagrania będą ogromnym wsparciem dla początkujących, a ci bardziej zaawansowani mogą polegać na wersji drukowanej. Obie zawierają bogate informacje o wymowie, akcentowaniu, wariacjach regionalnych, tzw. formach silnych i słabych, itd. Specyfika tego słownika polega na tym, że nie podaje on definicji wyrazów, a jedynie ich wymowę przy pomocy alfabetu transkrypcji (omawialiśmy go w jednym z poprzednich wpisów). 

Może się wydawać, że słownik wymowy to kolejne zbędne akcesorium, ale tak naprawdę to jedno z najlepszych narzędzi, po jakie można sięgnąć szlifując wymowę. Jeśli macie jakiekolwiek pytania odnośnie słowników wymowy, zachęcamy do kontaktu.

Cel działalności MD Online: dostarczenie tekstu, który będzie odpowiednio odczytany przez czytelników obcojęzycznych ? pozbawiony wpadek kulturowych czy nienaturalnych wyrażeń.

 Wśród naszych klientów znajdują się osoby prywatne, instytucje kulturalne i państwowe, uniwersytety oraz ludzie nauki. Grono naszych zadowolonych klientów powiększa się bardzo szybko, co jest kolejnym dowodem naszego profesjonalizmu i rzetelności. Stale współpracujemy z kilkuset native speakerami języków docelowych, dokładnie weryfikując jakość ich pracy.

Dodaj komentarz