Czy znamy już każdy antyczny język?
Język towarzyszy nam na co dzień, licząc od pierwszego dnia ludzkości na Ziemi. Dzięki wysiłkom tysięcy badaczy i użytkowników wiemy wiele o zasadach języków starożytnych i współczesnych oraz o narodach czy plemionach, które się nimi posługiwały. Ale czy znamy każdy antyczny język, który kiedykolwiek był używany? Odpowiedź może zaskoczyć.
Języki indoeuropejskie
Możliwe, że nie znasz tego określenia, jeśli nie jesteś badaczem. Mimo swojej skomplikowanej nazwy te języki wciąż są żywe! Przynajmniej większość z nich, mianowicie te z grupy albańskiej, ormiańskiej, bałtosłowiańskiej, celtyckiej, germańskiej, helleńskiej, indoirańskiej i romańskiej. Prawie połowa ludzi na Ziemi posługuje się językiem indoeuropejskim jako mową ojczystą. Dlaczego to jest istotne dla tego artykułu? Okazuje się, że podczas wykopalisk w Turcji odkryto nowy, dotąd nieznany język indoeuropejski!
Odkrycie w Boğazköy-Hattusha
Różni naukowcy przez ponad 100 lat badali (i wciąż badają) UNESCO World Heritage Site Boğazköy-Hattusha w północno-środkowej Turcji ze względu na jego znaczenie kulturowe. W okresie późnej epoki brązu była to stolica Imperium Hetyckiego, jednej z potęg Zachodniej Azji.
Wśród odkryć znajduje się około 30 000 tabliczek glinianych pokrytych pismem klinowym. Ta, która nas interesuje, zawiera hetycki tekst rytualny z… cytatem z dotąd nieznanego języka starożytnego! Badacze widzą go jako język używany w Kalasma, regionie na północno-zachodnim skraju serca obszaru hetyckiego. Nie wiemy jeszcze, jak blisko ten starożytny język jest spokrewniony z innymi dialektami luwijskimi z jego okresu, nie znamy nawet treści cytowanego tekstu. Niemniej jednak to odkrycie ożywiło świat badaczy starożytności i tych, którzy fascynują się twórczością ludzką wyrażoną poprzez używanie i tworzenie języka.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym odkryciu i jego przyszłych rezultatach, warto śledzić raporty Niemieckiego Instytutu Archeologicznego. My z niecierpliwością czekamy, aby dowiedzieć się, co Hetyci chcieli zachować na swoich tabliczkach glinianych!
Sprawdź nasze social media: Facebook / LinkedIn
Chcesz zapoznać się z wcześniejszymi wpisami? Kliknij tutaj!
Dodaj komentarz